Zobacz newsletter w przeglądarce. Facebook Youtube LinkedIn Twitter
Informacje
gospodarcze

Ekspert KIG wśród sygnatariuszy apelu do władz Białorusi

Ekonomiści z wiodących ośrodków naukowych i instytucji potępiają stosowanie przemocy wobec protestujących. Eksperci wskazują trzy klęski gospodarcze, z jakimi przyjdzie się zmierzyć Białorusi, w przypadku kontynuowania obecnej sytuacji. 

Apel podpisało 150 ekonomistów z całego świata. Wśród sygnatariuszy − Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG.

Comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w województwach
Każdego miesiąca Biuro Polityki Gospodarczej KIG przygląda się aktualnej sytuacji gospodarczej w województwach. Z danych za lipiec wynika, że na poziomie kraju stopniowo wychodzimy z kryzysu. A jak to wygląda, gdy pod lupę weźmiemy poszczególne województwa? Przeczytaj Raport.

Comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w branżach

Lipiec dla branż przedstawia się dość optymistycznie. Wbrew niektórym doniesieniom z rynku widać wzrost zatrudnienia i płac. Są też sektory, w których lipcowy poziom sprzedaży wyraźnie prześcignął ten z lutego. Zobacz szczegółowe dane dla branż. Dowiedz się więcej.

Eksport w lipcu 2020 – prognoza KIG

Policzyliśmy, ile wyniósł eksport w lipcu. Z naszych szacunków wynika, że wzrósł w stosunku do wartości odnotowanych w czerwcu o 0,1%. W sierpniu – najprawdopodobniej musimy naszykować się na spadki, ale od września – słupki znów mogą pójść w górę. Zobacz szczegółowe wyniki.

Rachunki narodowe w II kwartale 2020
GUS potwierdził recesję na poziomie 8,2%. Jakkolwiek jest to sytuacja daleka od ideału, to w porównaniu z innymi krajami Europy, nasze wyniki okazują się być umiarkowanie korzystne. Zobacz, jak ukształtowały się nasze rachunki narodowe w II kwartale 2020 r.
Comiesięczny przegląd makroekonomiczny
Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja Polski w skali makro. Dane nastrajają pozytywnie. Dostrzegamy poprawę w produkcji przemysłowej (z eksportem) i sprzedaży w handlu detalicznym. Sytuacja na rynku pracy okazuje się być wyraźnie lepsza niż w prognozach. Niestety, budownictwo odnotowało stosunkowo słabe wyniki. Pobierz Raport.
Szybki szacunek inflacji w sierpniu 2020
GUS zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 r. W miesiącu tym ceny obniżyły się przeciętnie o 0,1% w stosunku do notowanych w lipcu i jednocześnie okazały się wyższe niż przed rokiem o 2,9%. Wiele wskazuje też na to, że wychodzimy już z echa podwyższonych nieurodzajem cen żywności. Zobacz szczegóły. 
Aktualności KIG

VII Kongres Polska Chemia
Zapraszamy do udziału w VII edycji Kongresu Polska Chemia organizowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Krajowa Izba Gospodarcza jest patronem honorowym wydarzenia. Dowiedz się więcej.
CSR w firmie. Bezpłatne warsztaty dla sektora MŚP
CSR może być ważnym elementem w strategii firmy, który przyczyni się do zwiększenia jej konkurencyjności na rynku. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza do udziału w warsztatach z zakresu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (CSR) i znaczenia innowacji dla zrównoważonego rozwoju. Warsztaty będą przeprowadzone w pięciu miastach w Polsce. Zarezerwuj miejsce.
Poznaj izraelski sektor retail – konferencja online
Rynek izraelski stwarza liczne perspektywy dla rozwoju biznesu. W dniach 8-9 września 2020 r. odbędzie się konferencja online The Retail Innovation Israel. Wśród uczestników aż 21 firm z Izraela, prezentujących rozwiązania technologiczne dla sektora retail. Weź udział w spotkaniu i poznaj potencjalnych kontrahentów.
Incoterms 2020 – zamów publikację
Twoja firma realizuje transakcje handlowe z zagranicą? Zobacz Incoterms 2020, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o międzynarodowych regułach, określających warunki sprzedaży. Zamów publikację.
Międzynarodowe badanie przedsiębiorców Eurochambres
Z jakimi wyzwaniami firmy będą musiały się zmierzyć w przyszłym roku? Czego się spodziewają i jakie są ich oczekiwania? Razem z Eurochambres − największym europejskim związkiem izb przemysłu i handlu, współtworzymy raport na temat perspektyw europejskiej społeczności biznesowej w 2021 r. Wypełnij ankietę. Liczymy na Twój głos.
KIG poleca

 

Jeśli chcesz zrezygnować z otrzymywania tego newslettera, kliknij {ONLY_MAILBOX}.