Zobacz newsletter w przeglądarce. Facebook Youtube LinkedIn Twitter
Informacje
gospodarcze

Są branże odporne na COVID-19 [POBIERZ RAPORT]
Kwiecień to pierwszy miesiąc, w którym gospodarcze skutki koronawirusa ujawniły się w pełni. W danych dotyczących wpływu pandemii na poszczególne branże możemy obserwować jednak skrajne różnice w zakresie spadków sprzedaży, zatrudnienia i płac. Niektóre sektory gospodarki zostały prawie nietknięte przez COVID-19.

Rachunki narodowe w I kwartale 2020 r.
GUS zaprezentował dane o rachunkach narodowych za I kwartał 2020 roku. Produkt krajowy brutto okazał się w ujęciu realnym o 2,0% wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wynik osiągnięty mimo poważnych problemów gospodarczych możemy traktować jako wyjątkowo dobry. Oczywiście, nadchodzące dane za II kwartał będą już znacznie gorsze.

Prognoza KIG: Eksport w dół o 37,5%
Ogólny spadek sprzedaży polskich produktów za granicę spowodowany koronakryzysem i osłabienie złotego wobec euro spowodowały, że eksport w kwietniu obniżył się w stosunku do wartości notowanych w marcu o 37,5%. - wynika z prognoz ekspertów KIG.

Mapa Polski po koronawirusie [POBIERZ RAPORT]
Pandemia COVID-19 uderzyła w całą Polskę, ale nie wszędzie z taką samą siłą. Kwietniowe dane pokazują, które regiony naszego kraju ucierpiały najbardziej, a które lepiej zniosły skutki zamrożenia gospodarki. Sprawdź, jak wygląda sytuacja gospodarcza w poszczególnych województwach.
Najgorsze jeszcze przed nami? Gospodarcze odbicie najwcześniej w ostatnim kwartale 2020 r.
PKB za pierwszy kwartał wyniósł 2%. Był to jednak dopiero początek kryzysu wywołanego #COVID19. Główny ekonomista KIG, Piotr Soroczyński nie ma wątpliwości, że najsłabszy w statystykach będzie II kwartał 2020 r. A jaka będzie końcówka roku? Nasz ekspert nie kryje optymizmu.
Aktualności KIG

Webinarium: Zmiana ustawy o zamówieniach publicznych [OSTATNI DZWONEK]
Już dziś o godzinie 14.00 kolejny z cyklu webinariów prowadzonych przez ekspertów Kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak. Spotkanie będzie poświęcone zmianom w ustawie o zamówieniach publicznych. Do udziału w webinarium zapraszamy wszystkie firmy zainteresowane nowymi regulacjami.
Rada Przedsiębiorczości chce tymczasowego zniesienia zakazu handlu w niedziele
Trzeba podjąć wszelkie możliwe kroki, by pomóc branży handlowej nadrobić poniesione straty. Organizacje przedsiębiorców wspólnie apelują o zniesienie zakazu handlu w niedziele. Takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone na czas stanu zagrożenia epidemicznego oraz przez 180 dni po jego odwołaniu.
Czy nowy plan Marshalla postawi europejską gospodarkę na nogi?
Mechanizm wsparcia pod nazwą "Next Generation EU" ma pomoc państwom członkowskim rozprawić się ze skutkami pandemii COVID-19. W ramach programu pomocowego do Polski ma trafić 63,9 mld euro. O nowym planie Marshalla dla Europy mówi Prezes KIG, Andrzej Arendarski w wywiadzie dla IBS News.
Wirtualny spacer po Centrum Kreatywności Targowa
To prawdziwa perełka na mapie warszawskiej Pragi. Budynek przy ul. Targowej 56 przeszedł rewitalizację, by z zabytkowej kamienicy stać się centrum innowacyjnego biznesu. Jak wyglądają sale konferencyjne i biura firm korzystających z przestrzeni inkubatora? Zapraszamy na wirtualny spacer po CK Targowa.
Rząd chce chronić polskie spółki przed "wrogim" przejęciem. Czy złamie unijne prawo?
Zapisy Tarczy 4.0 dotyczące ograniczeń w akwizycji spółek z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budzą wątpliwości Rady Przedsiębiorczości. Zdaniem przedsiębiorców, pomysły rządzących nie są do końca zgodne z prawem unijnym oraz konstytucją RP.
Działania KIG wyróżnione przez "My Company Polska"
Kampania #Solidarnizbiznesem została wyróżniona w zestawieniu magazynu "My company Polska" za działania CSR w czasie pandemii koronawirusa. Znaleźliśmy się w rankingu obok PKN Orlen, Lotosu, Banku Pekao S.A. czy Grupy Polpharma.
Zamów publikację Incoterms®2020
Znajomość reguł Incoterms pozwoli uniknąć wielu kosztownych błędów i bezkonfliktowo zrealizować transakcje handlowe. Nie daj się zaskoczyć kontrahentom i działaj zgodnie z aktualnymi regułami Incoterms 2020. Zamów publikację. Szczegółowych informacji udziela Biuro Współpracy z Zagranicą KIG.
BLOG KIG: Kto zyska na pandemii?
Kryzys jeszcze trwa i nikt nie wie, jakie będą jego konsekwencje. Czy mamy szanse wyjść z gospodarczej zapaści silniejsi? Zachęcamy do przeczytania najnowszego wpisu na blogu Krajowej Izby Gospodarczej.
KIG poleca


Jeśli chcesz zrezygnować z otrzymywania tego newslettera, kliknij {ONLY_MAILBOX}.