Zobacz newsletter w przeglądarce. Facebook Youtube LinkedIn Twitter
Informacje
gospodarcze

Polska gospodarka wciąż na plusie
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kwartał
2020 roku. Dane napawają optymizmem. Są o wiele lepsze od pesymistycznych prognoz zakładających spadek tempa wzrostu gospodarczego do zera. W I kwartale PKB okazał się w ujęciu realnym wyższy niż przed rokiem o 1,9% mimo marcowych perturbacji związanych z pojawieniem się koronawirusa.

Minister Cyfryzacji o poprawie e-usług dla biznesu
Minister Cyfryzacji odpowiada na liczne zapytania i uwagi Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej dotyczące problemów w kontaktach z urzędami. O niedogodnościach związanych z funkcjonowaniem e-urzędów Prezesa Andrzeja Arendarskiego alarmowali przedsiębiorcy. Zobacz, co na to szef resortu cyfryzacji.

Inflacja w kwietniu nieco mniej dotkliwa
W kwietniu ceny okazały się przeciętnie o 0,1% niższe niż w marcu i jednocześnie wyższe niż przed rokiem o 3,4%. Najbardziej podrożały owoce i mięso.
Ekspert KIG: W marcowych wynikach wciąż nie widać załamania eksportu
Jest lepiej niż prognozowali analitycy. Znamy dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń-marzec 2020 roku. Marzec przyniósł miłe zaskoczenie - skutki pandemii w tym miesiącu były dużo mniej widoczne w wynikach eksportu niż się spodziewano.
Bilans płatniczy w marcu 2020 r.
W przypadku bilansu obrotów bieżących zanotowaliśmy bardzo wysoką i nietypową dla tego okresu nadwyżkę na poziomie 2 438 mln EUR wobec nadwyżki z lutego sięgającej 878 mln EUR. Skąd taki wynik?
Cała nadzieja w szybkim odmrożeniu polskiej gospodarki
Nastroje polskich przedsiębiorców obrazowane wskaźnikiem PMI wyglądały w końcu kwietnia na bardzo złe. Pierwsze wypłaty wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej, zwłaszcza zaś Tarczy Finansowej, oraz postępujące odmrażanie gospodarki spowodowały, że nieśmiało wraca nadzieja na poprawę sytuacji polskich przedsiębiorstw.
Aktualności KIG

Szkolenie online INCOTERMS® 2020
Zapraszamy na szkolenie z najnowszej wersji INCOTERMS®. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo interpretować i stosować reguły handlu międzynarodowego? To szkolenie jest dla Ciebie!
Błędne koło ZUS
Przedsiębiorcy ubiegający się o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej zgłaszają problemy z uzyskaniem zasiłku chorobowego i opiekuńczego, bo nie opłacili w terminie składek. Tymczasem, według przepisów, to właśnie nieopłacenie składek jest warunkiem skorzystania z ulgi. Szansą na przerwanie tego błędnego koła jest stworzenie przez ZUS jednolitej interpretacji przepisów.
KIG w raporcie o CSR w dobie pandemii
Portal "Marketing przy kawie" przygotował zestawienie firm i instytucji, które wyróżniały się działaniami z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu od początku kryzysu wywołanego koronawirusem. W rankingu znalazła się informacja o naszej akcji "Nie pozwolę Ci się zamknąć". Dziękujemy za wyróżnienie.
Zaproszenie na webinarium o zmianach w prawie własności przemysłowej
Urząd Patentowy RP zaprasza do udziału w webinarium pt. "Wybrane zagadnienia zmian w ustawie Prawo własności przemysłowej i ich wpływ na zakres ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych". Szkolenie online odbędzie się 20 maja br. Szczegółowe informacje oraz program na naszej stronie internetowej.
Dobre praktyki na czas pandemii #2: Fundacja Orange
Fundacja Orange dba o kompetencje cyfrowe nauczycieli i uczniów. W czasie pandemii COVID-19 organizacja ze zdwojoną siłą realizuje rozmaite projekty, które mają pomóc w zdalnym nauczaniu.

Na szczególną uwagę zasługują programy MegaMisja i #SuperKoderzy.

CEIDG: Coraz więcej firm wznawia działalność
Odwrócił się marcowy trend związany z zawieszaniem działalności gospodarczej. Z najnowszych danych z rejestru CEIDG wynika, że przedsiębiorcy stopniowo wznawiają prowadzenie firm.
Pandemia koronawirusa a pobyt i praca cudzoziemców w Polsce
Na mocy specustawy wchodzą w życie przepisy umożliwiające legalne pozostanie w kraju obcokrajowcom, którzy chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
KIG poleca


Jeśli chcesz zrezygnować z otrzymywania tego newslettera, kliknij {ONLY_MAILBOX}.