Zobacz newsletter w przeglądarce. Facebook Youtube LinkedIn Twitter
Informacje
gospodarcze

Jak przeprowadzić cyfrową rewolucję w Polsce? [RAPORT]
Bez Internetu nie ma przyszłości polskiej gospodarki. Organizacje wsparcia biznesu nawołują do rozbudowy i modernizacji infrastruktury sieciowej, która może nie wytrzymać kolejnego boomu!

Lawinowy wzrost bezrobocia w wakacje?
GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2020 roku. Zatrudnienie okazało się o 2,4% niższe niż przed miesiącem. Jest to efekt redukcji etatów związanych z zatrzymaniem części gospodarki.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu 2020 r.
Czy otwarcie galerii handlowych pomoże przedsiębiorcom wyjść z kryzysu? W kwietniu sprzedaż w ujęciu nominalnym okazała się o 13,1% niższa niż w marcu i jednocześnie 22,6% niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zanotowane spadki okazały się głębsze od oczekiwanych.

Budownictwo wciąż nie odczuło skutków pandemii
Budownictwo jest jedną z niewielu rodzajów działalności gospodarczej, dla której (jak na razie) wpływ ograniczeń związanych z koronawirusem jest mało odczuwalny. Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu okazała się o 2,3% wyższa niż w marcu.
Stopa bezrobocia coraz wyższa
GUS podał dane o bezrobociu rejestrowym w końcu kwietnia 2020 r. Stopa bezrobocia wyniosła 5,8%. W miesiącach letnich spodziewamy się dalszego wzrostu liczby zarejestrowanych bezrobotnych.
Wyniki polskiego przemysłu w kwietniu 2020 r.
Oto wynik zamrożenia polskiej gospodarki. Produkcja sprzedana przemysłu w kwietniu 2020 r. okazała się o 25,5% niższa niż w marcu i jednocześnie o 24,6% niższa niż przed rokiem. Dane kwietniowe dały pełny obraz zatrzymania gospodarki w wskutek koronawirusa. Najgorzej jest w branży motoryzacyjnej.
GUS: Polskie firmy będą walczyć o przetrwanie
Najbliższe miesiące to być albo nie być dla wielu polskich firm. Chociaż koniunktura nie sprzyja, biznes walczy o przetrwanie. W przetwórstwie przemysłowym czy transporcie decydujące będzie 6 najbliższych miesięcy.
Aktualności KIG

Rada Przedsiębiorczości apeluje do Przewodniczącej KE ws. pomocy dla dużych firm
Polskie firmy nie mogą już dłużej czekać na finansowe wsparcie. Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do szefowej KE, Ursuli von der Leyen o jak najszybsze sprawdzenie, czy Tarcza Finansowa z Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm jest zgodna z przepisami unijnymi. O decyzję w tej sprawie polski rząd zwrócił się do Brukseli w połowie kwietnia. Zgoda zapadła dopiero po interwencji Rady!
Bezpłatny webinar dla przedsiębiorców – prawo zamówień publicznych
KIG oraz Kancelaria Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak zapraszają na bezpłatne szkolenie online dla przedsiębiorców. Podczas spotkania eksperci omówią kluczowe kwestie związane ze zmianą ustawy o prawie zamówień publicznych. Webinar odbędzie się 2 czerwca br. Szczegóły na naszej stronie internetowej.
Dobre praktyki na czas pandemii #3: Philip Morris Polska
Pandemia koronawirusa to sprawdzian dla firm. Tylko najlepsze zdają egzamin ze społecznej odpowiedzialności biznesu. Dobrym przykładem jest Philip Morris Polska, który walczy z SARS-CoV-2 na wielu frontach. Po pierwsze, firma przeznaczyła 4 mln zł na zakup niezbędnej aparatury medycznej w szpitalach. Po drugie, władze koncernu zdecydowały o zmianie linii produkcyjnej w Krakowie. W tamtejszej fabryce powstaje płyn do dezynfekcji, który jako darowizna trafi do placówek służby zdrowia.
Alerty prawne Kancelarii WKB Lawyers
Rząd pracuje nad Tarczą Antykryzysową 4.0. Projektowana regulacja zawiera między innymi przepisy rozszerzające kontrolę państwa nad transakcjami fuzji i przejęć w niektórych strategicznych sektorach gospodarki. Sprawdź, czy dotyczy to również Twojej firmy.
Padł kolejny rekord! Ponad 48 mln dla szpitali!
Dołącz do akcji "Jesteśmy razem. Pomagamy", która jednoczy polski biznes w walce z koronawirusem. Do tej pory udało się zebrać ponad 48,6 mln zł dla szpitali, a to jeszcze nie koniec! KIG jest patronem inicjatywy w ramach projektu #SolidarnizBiznesem.
Centrum Kreatywności Targowa z nową stroną internetową
Pod adresem cktargowa.pl znajdują się aktualne informacje dotyczące wsparcia startupów z branży kreatywnej oraz możliwości wynajmu powierzchni biurowych i organizacji imprez w budynku przy ulicy Targowej 56. Można także odbyć wirtualny spacer po przestrzeni inkubatora. Zapraszamy!
KIG poleca


Jeśli chcesz zrezygnować z otrzymywania tego newslettera, kliknij {ONLY_MAILBOX}.